Operacje te są jednak dość inwazyjne i istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najbardziej niebezpieczne jest to, że w wyniku nacięć w gardle może powstać wystarczająca ilość tkanki bliznowatej, aby zawęzić drożność dróg oddechowych w porównaniu z tym, co miało miejsce przed zabiegiem, zmniejszając przestrzeń powietrzną w velopharynx. Blizna jest cechą indywidualną, więc trudno jest chirurgowi przewidzieć, jak bardzo dana osoba może być predysponowana do bliznowacenia.

Poradnia laryngologiczna i ortopedyczna a chirurgia

Obecnie Amerykańskie Towarzystwo Medyczne nie aprobuje stosowania laserów do wykonywania operacji na gardle lub języczku migdałowym. Natomiast o poradni laryngologicznej i ortopedycznej poczytasz na: poradnia laryngologiczna i ortopedyczna Białystok.

poradnia laryngologiczna i ortopedyczna Białystok

Radiofrequency ablation (RFA) jest stosunkowo nowe leczenie chirurgiczne chrapania. Zabieg ten wykorzystuje energię i ciepło o częstotliwości radiowej (między 77 °C a 85 °C) do tkanki miękkiej z tyłu gardła, takiej jak podniebienie miękkie i języczek, powodując bliznowacenie tkanki pod skórą.

Po gojeniu powoduje to usztywnienie leczonego obszaru. Zabieg trwa krócej niż godzinę, wykonywany jest zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych i zwykle wymaga kilku sesji leczenia. Ablacja o częstotliwości radiowej jest często skuteczna w zmniejszaniu ciężkości chrapania, ale często nie eliminuje go całkowicie.

Dwubiegunowa ablacja o częstotliwości radiowej, technika wykorzystywana do kolbowania migdałków, jest również stosowana w leczeniu chrapania.

Poradnia laryngologiczna i ortopedyczna a procedura filarowa

Procedura Pillar jest minimalnie inwazyjną metodą leczenia chrapania i obturacyjnego bezdechu sennego. W Stanach Zjednoczonych procedura ta została wskazana przez FDA w 2004 roku. Podczas tej procedury, trzy do sześciu + dakronów (materiał używany w szwach stałych) paski są wprowadzane do podniebienia miękkiego, przy użyciu zmodyfikowanej strzykawki i znieczulenia miejscowego.

Chociaż początkowo zatwierdzono procedurę wprowadzania trzech „filarów” do podniebienia miękkiego, stwierdzono, że istnieje znacząca reakcja na większą liczbę filarów, z odpowiednimi kandydatami.

W wyniku tej operacji ambulatoryjnej, która zazwyczaj trwa nie dłużej niż 30 minut, podniebienie miękkie jest bardziej sztywne, być może zmniejszając przypadki bezdechu sennego i chrapania. Procedura ta dotyczy jednej z najczęstszych przyczyn chrapania i bezdechu sennego – wibracji lub zawalenia się podniebienia miękkiego (miękka część dachu ust). Jeśli istnieją inne czynniki przyczyniające się do chrapania lub bezdechu sennego, takie jak schorzenia dróg oddechowych nosa lub rozszerzony język, to prawdopodobnie trzeba będzie je połączyć z innymi zabiegami, aby były bardziej skuteczne.

W otwartym, nierandomizowanym badaniu z etykietą u 30 pacjentów stwierdzono korzyści z pseudoefedryny, domperydonu i kombinacji w leczeniu ciężkiego chrapania.
Wśród naturalnych środków zaradczych są ćwiczenia zwiększające napięcie mięśni górnych dróg oddechowych, i jeden lekarz zwracając uwagę na anegdotycznie, że zawodowi śpiewacy rzadko chrapią, ale nie było badań medycznych, aby w pełni połączyć te dwa